Zbylut Agata

AGATA ZBYLUT (1974) — urodziła się w Zgorzelcu. W latach 1993-99 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze, dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. W latach 2002 - 2005 była kuratorką w Galerii Amfilada w Szczecinie, zaś w 2004 roku została prezesem Stowarzyszenia Sztuk Pięknych Zachęta w Szczecinie. Jest inicjatorką Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg”, zorganizowanego po raz pierwszy w 2007 roku przez Zamek Książąt Pomorskich oraz Zachętę Sztuki

Współczesnej, jak również koordynatorką wszelkich działań związanych z powstaniem Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Przebywała na stypendium pobytowym w Meklemburskim Domu Sztuki w Pluschow (2000) oraz na Stypendium Fundacji Mendelsona w Berlinie (2003-2004).

Agata Zbylut realizuje prace o charakterze instalacji, wykorzystując w nich często wizerunek własnej twarzy i ciała. W jej twórczości dominują wątki feministyczne, egocentryczne, a także refleksja na temat czasu, przemijania i cyklu życia.

Problematyka feministyczna w pracach Agaty Zbylut pojawia się w kontekście spraw codziennych i potocznego doświadczenia. Artystka podejmuje tematy rodem z popularnych pism dla kobiet, takie jak estetyka kobiecego ciała, walka z cellulitisem, likwidowanie objawów starzenia i konfrontuje je z kwestiami natury egzystencjalnej czy wręcz eschatologicznej.